نهال گردو وینا پیوندی

خرید نهال گردو تویسرکان (پایه رویشی)

نهال گردو وینا پیوندی

 

گردو وینا این رقم نیز در سال ۱۹۶۸ از تلاقی فرانکوت و پاین در دانشگاه UC Davis به دست آمد. باردهی

جانبی آن، %۹۰ و عملکرد آن زیاد است. اندازه درختان این رقم نسبتا کوتاه تر با تاج گسترده تر و باز است و

برای افزایش قدرت رشد و افزایش اندازه میوه نیاز به هرس بیشتری دارد. محصول آن میانرس با درصد مغز

۵۲ % و رنگ مغز روشن است.

نهال گردو وینا

گردو پیوندی وینا در اواسط فصل برداشت به ثمر می رسد.و دارای میوه ای اب کیفیت و پربار می باشد.از نظر سایز بندی دارای اندازه ای متوسط می باشد و دارای رنگ روشن است.نهال گردو پیوندی وینا با مناطق گرم و خشک بسیار سازگار می باشد .این نوع درخت گردو دارای محصول یعنی بازدهی بالا، سایز متوسط و گردی خاص می باشد.می توان این نوع گردو را با گردوهای دیگر از جمله چلندر،هاوارد و تما مقایسه نمود.

گردو وینا در مناطق شمال امریکا دره متقاطع ویناس (vinac)پرورش داده شده است.این رقم زود گل بوده و حدود بعد از گردو های بزری شروع به جوانه زدن می کندو درختی پر رشد و مقاومت زیاد به مناطقی که گرمای تابستان بالایی دارد.گرده زا چندلر هارتلی و پدررو می باشد.

عمر اقتصادی :بیش از ۱۰۰ سال

ابیاری : ۲۰ لیتر در ۲۰ روز

تحمل خشکی : متحمل

وزن میوه :۱۲

وزن مغز میوه :۶


ارقام نهال گردو

توضیحات

نهال گردو وینا حاصل تلاقی ارقام پاین و فرانکت است. درخت گردو وینا یک درخت پرمحصول با قدرت زیاد است. میتوان میزان گستردگی این درخت را با هرس مناسب تا حدی کنترل کرد. نام این نهال از منطقه ی vinac واقع در شمال آمریکا که برای اولین بار، این نهال در آن کشت شد برداشته شده است. معمولا تیپ تشکیل جوانه های بارده 80 تا 90 درصد جانبی با باردهی منظم است. اگر قصد خرید نهال گردو وینا را دارید، مطلب زیر را تا انتها بخوانید.

خصوصیات نهال گردو وینا

درخت گردوی وینا یک درخت با رشد متوسط و قوی است. تراکم شاخه های این درخت باز و متراکم است. و این درخت عادت رشد گسترده ای دارد.

فاصله کاشت

هر رقم از درختان برای رشد و بازدهی بهتر نیاز به کاشت در فواصل مشخصی دارند. برای درختان با توجه به رشد ریشه و گستردگی شاخه ها و همچنین عبور و مرور ماشین آلات کشاورزی و… فاصله ی مشخصی برای کاشت درنظر گرفته میشود. فاصله ی مناسب برای کاشت نهال گردو وینا 7 در 7 متر یا 8 در 8 متر است. به این ترتیب به صورت متوسط در هر هکتار زمین بین 100 تا 200 نهال مورد نیاز است. با وجود این فاصله، ریشه درختان برای تغذیه در خاک با یکدیگر وارد جدال نمیشوند. همچنین گستردگی شاخه ها نیز مانع از نور رسانی به سایرین نخواهند شد.

کشور سازنده

این نهال برای اولین بار در منطقه ای در شمال آمریکا، دره متقاطق ویناس (vinac) کشت شد. دلیل نامگذاری این گردو نیز به همین علت است.

درصد چربی

میوه ی درخت گردوی وینا دارای چربی طبیعی است. این میوه دارای 30 درصد چربی است که برای بدن خواص فراوانی دارد.

شکل گردو

گردوی وینا دارای شکل کروی و دایره ای است.

ضخامت پوست چوبی

پوسته ی چوبی گردوی وینا بسیار نازک است به همین دلیل به آن پوست کاغذی نیز گفته میشود.

حداکثر ارتفاع درخت گردو وینا

نهال گردو وینا میتواند تا 4 متر رشد کند. ارتفاع زیاد درخت نگهداری و برداشت محصول آن را نیز سخت تر میکند. به همین دلیل باغداران خبره با روش های هرس کردن و فرم دهی ارتفاع درخت را کنترل میکنند.

هرس و فرم دهی درخت اگر تحت نظر متخصص انجام نشود میتواند به درخت آسیب جدی وارد کند.

تحمل خشکی

این درخت دارای تحمل خشکی متوسطی است.

نیاز سرمایی

درخت گردو وینا برای کاشت در مناطقی با آب و هوای معتدل و مدیترانه ای تا معتدل مرطوب و معتدل خشک مناسب هست. حتی میتوانید این درخت را در مناطق استپی بکارید. این درخت را میتوانید در بیشتر شهر های ایران از قبیل آذربایجان و کرمان، تویسرکان، کردستان، شمال خراسان، همدان و خوانسار اصفهان بکارید و از محصول آن بهره ببرید.

لازم است تا نهال در یک دوره ی سرمایی 600 تا 800 ساعته بین دمای 5 تا 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود. این دوره باید در فصل پاییز و زمستان انجام شود. بهترین مکان برای کاشت این نهال، مناطقی که دارای زمستان های بسیار سرد است. گذراندن این دوره سرمایی برای همه ی نهال های گردو لازم است. پس از این دوره تحمل سرمایی درخت افزایش یافته و محصول دهی آن بیشتر میشود.

شرایط اقلیمی برای کاشت درخت گردو بسیار مهم است. قبل از کاشت گردو توجه داشته باشید که درخت را در مناطقی بکارید که حداقل دمای آن در فصل زمستان به 21- درجه سانتیگراد باشد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز میوه ی گردو وینا به راحتی از پوسته ی چوبی خود جدا میشود.

عمر اقتصادی درخت گردو وینا

این درخت تا 100 سال برای باغدار محصول با کیفیت تولید میکند. پس از کهولت سن درخت رفته رفته کیفیت محصولات و میزان محصول دهی درخت با افت جدی مواجه میشود.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه درخت گردو وینا، قهوه ای روشن است.

وزن میوه

وزن مغز میوه ی وینا 48 درصد از کل است. به صورت متوسط مغز این رقم حدود 6 گرم است.

ارتفاع از سطح دریا

بهترین ارتفاعی که میتوانید نهال گردو وینا را بکارید بین 100 تا 800 متر از سطح دریا است. در این ارتفاع به علت آب و هوا و میزان رطوبت هوا، درختان وینا بهترین بهره وری را دارند. حتما قبل از کاشت نهال از ارتفاع باغ خود از سطح دریا اطلاع حاصل کنید.

مقاومت در برابر افات

این رقم در مقابل بیماری ها و آفات نسبتا حساس است. مهم ترین آفاتی که ممکن است به درخت گردو وینا حمله کنند کرم به، کرم سیب، شته گردو، کرم گردو و مگس پوست گردو، کنه گال زگیلی برگ گردو، پروانه فری یا کرم خراط است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت گردوی وینا در زمان بلوغ میتواند بین 3 تا 3 و نیم تن محصول تولید کند. میوه های این درخت بسیار با کیفیت و مرغوب هستند و برای باغدار سوددهی بالایی به همراه دارند.

شروع محصول دهی

میوه ی نهال گردو وینا زودرس تا متوسط رس است. این درخت در اولین سال پس از کاشت شروع به محصول دهی میکند اما محصول قابل عرضه در بازار را پس از دوران بلوغ درخت تجربه خواهید کرد.

رقم گرده افشان

بهترین رقم گرده افشان برای این رقم، گردو چندلر و گردو هوارد است.

مدت ابیاری

آبیاری درخت گردو وینا معمولا هر 7 تا 10 روز یکبار انجام میشود. هر هکتار از باغ گردو وینا سالیانه به 1000 تا 7000 متر مکعب آبیاری نیاز دارد. این عدد به شرایط خاص زمین و سن درخت نیز بستگی دارد. درختان در سال اول کاشت باید بیشتر آبیاری شوند. به این دلیل که توان ریشه نهال برای جذب آب و مواد غذایی از خاک کمتر است.

آبی که برای آبیاری استفاده میشود نباید دارای مقادیر بسیار زیادی املاح از جمله بر، کلراید، کربنات و بی کربنات باشد. وجود مقادیر زیاد این املاح میتواند به درخت آسیب جدی وارد کند.

برای آبیاری نهال گردو وینا روش های مختلفی وجود دارد که بهترین روش استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار (بابلر) است.

شکل میوه

میوه ی گردوی وینا به شکل بیضی کشیده است.

زمان گلدهی درخت گردو وینا

تاریخ برگ دهی این رقم 7 روز بعد از رقم پاین است. این درخت در اوایل اسفند ماه گلدهی میکند. نهال گردو وینا متوسط گل است.

خرید نهال گردو وینا

برای خرید نهال گردو وینا می توانید با شماره های ثبت شده در سایت با نهالستان رویال نهال سیاوش رونق در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *